Türkçe Hareketli Şarkılar (2018 Hit)

MÜTHİŞ BULUŞ! İNGİLİZCEYİ ANADİLİNİZ GİBİ KONUŞABİLİRSİNİZ! NASIL MI? TIKLAYIN!

     Türkçe pop şarkılarının Youtube’daki izlenmelerine, radyolardaki çalınma ve istek alma sayılarına baktığımız zaman, Türkiye’de en çok dinlenen müzik türü olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Ama Türkçe pop müziği beğenmeyen hatta beğenen insanları da aşağılayan büyük bir kitle var. Bu müziğin hep aynı tarzda ve çok basit bir şekilde icra edildiğini söylüyorlar. Aslında haklı oldukları noktalar var.
- Aşk acısını, birbirinden alakasız cümleler ile dans ederek anlatırken, arkada disko müziği çalınca Türkçe Pop olumuyor mu?. Canlı performanslarını da görmek çok zor. Konserlerde bile ya mini etek giyerek yaptığı dansıyla ya da sahneyi dolduran güzel dansçı kızlar ile göz dolduruyor. Müzik de DJ’in arka planda çaldığı Dubstep beat’den ibaret.

     Evet, Türkçe Pop müzik aşağı yukarı bunlardan oluşuyor diyebiliriz. Ama 75 milyonluk bir Türkiye’de hareketli bir Türkçe şarkı sadece Youtube’da 100 milyondan fazla izleniyorsa bu şarkılara kötü demek mümkün değil. Herkes dinliyor ve beğeniyor demektir. Beğenmeyenler olabilir ama beğenenlere karışması kesinlikle yanlış. Neden karışıyorlar peki? Çünkü popüler olanı eleştirmek, her zaman daha dikkat çekicidir. Bu gün “Abi ben Flamenko dinlemiyorum. Çok kötü ve sıkıcı” derseniz bu kimin umurunda olur. Ama herkesin dinlediğini eleştirirseniz farklılık yaratır ve dikkat çekersiniz.

     Türkiye’de en çok dinlenen müzik türü Türkçe pop olmasının nedeni de genç nüfusumuzun fazla olmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü ben dinlenen müzik türünün yaşla hatta kan akışıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ergenlik döneminde, 18-19 yaşlarına kadar rap, hip-hop gibi aşırı hareketli şarkılar daha çok dinleniyor. Arabesk dinleyecekse bile rap olan versiyonunu tercih ediliyor. Daha sonra Türkçe Pop - Yabancı Pop dinleme eğilimi artıyor. Yaş ilerledikçe dinlenen müzik türünün ritmi de yavaşlıyor. En son beğenerek dinleyeceğiniz tür de büyük ihtimalle Türk sanat müziği olacaktır. Bu nedenle 15 yaşında bir çocuğun Türk sanat müziğini beğenmesini ya da 55 yaşında bir teyzenin rap müziği beğenmesini bekleyemezsiniz. Siz de kendi yaşınıza, ruh halinize uygun müziği dinliyorsunuz. En son yapılması gereken şey şu türdeki şarkılar kötü, bu türdekiler iyi gibi bir ayrım yapılmasıdır. Her türün kendi dinleyici kitlesi var ve bu çok güzel bir şey. Herkes aynı müziği dinlese çok kötü olmaz mıydı?


İpucu!

- Listeleri Akıllı telefonunuzdan açabilir, arka planda şarkılar çalarken diğer işlemlerinize devam edebilirsiniz.
- Siteden bir saat müzik dinlemek yaklaşık 50 mb tüketmektedir.

Uyarı!

- Müzik Player açılmıyorsa bu tarayıcınızdaki çerez kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Tarayıcı geçmişinizi temizleyin açılacaktır.
- Ya da farklı bir tarayıcı ile açabilirsiniz. Mozilla, Chrome vb.
- Ya da yeni gizli sekme(ctrl+shift+N) ile girerseniz sorunsuz açılacaktır