Arabesk Müzik Dinle - Damar Şarkılar Listesi

MÜTHİŞ BULUŞ! İNGİLİZCEYİ ANADİLİNİZ GİBİ KONUŞABİLİRSİNİZ! NASIL MI? TIKLAYIN!
       Klasik Türk Müziği ya da bizim kullanacağımız ismiyle Arabesk Müzik. Türklere ait müzik türlerinin en önemlilerinden biridir Arabesk müzik. Anlamı Arap tarzı olsa da bunun sadece ezgisel olarak doğu müziklerine biraz benzemesinden ibaret olduğu aşikârdır. İçerik olarak ise tamamen bize ait, bizim geçmişimizi, siyasi sosyal ve ya bireysel buhranlarımızı yansıtan müziklerden oluşmaktadır.
        Arabesk müziğin 70’li 80’li yıllarda çok popüler olduğunu biliyoruz. Bu dönemde İbrahim Tatlıses, Hakkı Bulut, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses gibi sanatçılar sayesinde Arabesk müzik zirve yapmış her kesimden, her yaştan insanın gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Aslında arabesk müziğin başlangıcı çok daha eskilere 1940’lara kadar gitmektedir. Haydar Tatlıyay ile başlayan Arap ezgili Türkçe şarkı söyleme geleneği sonraki yıllarda Adnan Şenses, Ahmet Sezgin, Abdullah Yüce gibi usta isimlerle devam etmiştir. Günümüzde ise oldukça fazla dinlenmesine rağmen hala 80’li yıllarda söylenen usta isimlerin eserlerinin ön planda olduğunu görmekteyiz.
         80’li yıllarda neden arabesk müziğin zirve yaptığı düşündünüz mü? Elbette o dönemdeki büyük sanatçılar sayesinde fakat müzik türü olarak çok dinlenilmesinin sebebi, dönemin siyasi baskıları ve sosyal sorunlarından kaynaklanmaktadır. Sosyal hayattaki zorluklar insanların bireysel acısı kederi onları bu duyguları en iyi ifade eden müzikleri dinletiye itiyor. Bu ihtiyaç nedeniyle Ferdi Tayfur ya da Orhan Gencebay hiçbir insanın yaşayamayacağı kadar acı ve keder içinde yaşamış gibi yanık şarkılar söyleyerek halkımızın duygularına tercüman oluyor. Bu sayede milyonlarca kişinin kalbinde taht kurabiliyor. Günümüzde de hala sevilerek dinlenilmesinin sebebi de acıların kalpten hissedilerek şarkılarda yer bulmasından kaynaklanıyor.
        Günümüzde pek çok sanatçı arabesk müzik tarzı şarkılar söylemeyi deniyor. Fakat geniş kitlelere ulaşamayınca bu türün en iyi örnekler 70’li 80’li yılarda şarkı söyleyen beş altı sanatçı ile sınırlı kalıyor. Biz bu listeyi oluştururken hem en geniş yelpazede şarkıları ele almak hem de en iyi örnekleri sunmak istedik. Elimizden geldiği farklı sanatçılara da yer verdik. Binlerce şarkı arasından en iyi 100 şarkıyı seçtik ve oylamanız için paylaştık. Gözümüzden kazan şu şarkı da var dediğiniz şarkıları yorum olarak atarsanız en kısa sürede listeye eklemeye çalışırız. Keyifli Dinlemeler.


İpucu!

- Listeleri Akıllı telefonunuzdan açabilir, arka planda şarkılar çalarken diğer işlemlerinize devam edebilirsiniz.
- Siteden bir saat müzik dinlemek yaklaşık 50 mb tüketmektedir.

Uyarı!

- Müzik Player açılmıyorsa bu tarayıcınızdaki çerez kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Tarayıcı geçmişinizi temizleyin açılacaktır.
- Ya da farklı bir tarayıcı ile açabilirsiniz. Mozilla, Chrome vb.
- Ya da yeni gizli sekme(ctrl+shift+N) ile girerseniz sorunsuz açılacaktır