Caz&Blues Müzik Listesi (Top 100)

MÜTHİŞ BULUŞ! İNGİLİZCEYİ ANADİLİNİZ GİBİ KONUŞABİLİRSİNİZ! NASIL MI? TIKLAYIN!


     Caz ve blues çıkış noktaları çok benzer olan ama bazı farklılıklara da sahip olan iki müzik türüdür. Blues daha çok Afro American ve Avro American kökenli Amerikan müziğinin birleşmesiyle oluşan bir işçi sınıfı müziğidir. Tıpkı bizim Anadolu müziğimizde olduğu gibi iki müzisyen arası atışma içeren ve call and response denilen unsurları barındırmaktadır.
     Blues’in Caz’dan en önemli farkı şarkı sözleridir. Din, isyan, başkaldırı gibi içerikler de barındırabiliyor; cinsellik, aşk gibi öğeler de barındırabiliyor. Caz’ın en önemli özelliği şarkı sözlerinin mecburi olmamasıdır. Afro Amerikan müzik türünün bir parçası olarak ve de genellikle doğaçlama olarak gelişmiş bir müzik türüdür. Müzisyenler arasında atışmadan ziyade daha armonik yapı içerisinde solo ve ya doğaçlama olarak icra edilmektedir.
     Caz ve Blues müziklerinin elit kesimlere hitap ettiğine dair bir kanı var. Ancak buna yüzde yüz doğru demek mümkün değil. Ancak popüler müzikler kadar geniş kitlelere hitap etmediğini de bir gerçek. Buna rağman Caz ve Blues tarzında oluşturulmuş diyebileceğimiz binlerce eser mevcut. Bu eserler içinde en iyi olanları seçmek oldukça zor. Çünkü her dinleyicinin kendi estetik anlayışına göre beğeneceği ve beğenmeyeceği şarkılar farklı. Bu oluşturduğumuz listede beğendiğiniz şarkılara oy verirseniz bir sonraki güncellemede en az oy alan şarkıları listeden çıkarır yerine farklı caz&blues şarkıları ekleriz. Bu şekilde liste sürekli güncellendikçe genel olarak herkesin beğeneceği bir Caz&blues Listesi yapmış olacağız. Keyifli dinlemeler.

İpucu!

- Listeleri Akıllı telefonunuzdan açabilir, arka planda şarkılar çalarken diğer işlemlerinize devam edebilirsiniz.
- Siteden bir saat müzik dinlemek yaklaşık 50 mb tüketmektedir.

Uyarı!

- Müzik Player açılmıyorsa bu tarayıcınızdaki çerez kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Tarayıcı geçmişinizi temizleyin açılacaktır.
- Ya da farklı bir tarayıcı ile açabilirsiniz. Mozilla, Chrome vb.
- Ya da yeni gizli sekme(ctrl+shift+N) ile girerseniz sorunsuz açılacaktır